Committees

 

 

Details of V.M.C for 2017-2018

 

S. No

Name

Post

Sl No.

Post

Name

1.

Chairman

Sh. N.K. Gupta, IAS, District Collector, Bharatpur

2.

Chairman Nominee

Shri Shiv Charan Meena, SDO Bharatpur

3.

Eminent Educationist Member

Smt. Sangeeta Chaturvedi, Lect. M.S.J. College, Bharatpur

4.

Eminent Educationist Member

Sh. C. P. Singh, Asstt. Commission (Retd)

5.

An Eminent person from the field of Culture

Dr. Ram Manohar Sharma, Lect., R.D. Girls College, Bharatpur

6.

Parent Member – Male

Sh. Mukesh Singhal F/o Master Vipin Agarwal of Class – IX (B)

7.

Parent Member – Female

Smt. Vandana M/o Master Devvrat of Class-X (B)

8.

An Eminent Medical Officer

Dr. Mohkam Singh, PMO, RBM Hospital, Bharatpur

9.

A Representative of SC/ST

Sh. Jagmohan, Manager, Union Bank of India, Bharatpur

10.

A teacher Representative

Sh. M. K. Sharma, PGT (Phy)

11.

Member Secretary

Sh. Nem Singh, Principal

12.

Co-opted Member

Col (Admn.) FAD, Kanjoli Lines, Bharatpur

13.

CGEWCC Welfare Committee

Sh. A.K. Juneja, Station Supdt. Rly Stn, Bharatpur

14.

Technical Member

Sh. Bhuri Singh, Ex. Er., CPWD Bharatpur

 

         

 

(Nem Singh)

Principal

 

K.V. Bharatpur

 

Committees for the Session 2017-18

 

All the In-charges and Members of the Committee will be fully responsible,

 If there is any laps in their duties allotted to the Committee.

 

S.No.

Name of Committee

Name of In-Charges & Member

Signature

1.

Morning Assembly

Sh. D.K. SHARMA, PGT (HINDI) I/C.

Sh. D.K. SINGH, TGT (PH&E)

Sh. J.P. SHARMA, TGT (WET)

Smt. NIMITESH SHARMA, TGT (ENGLISH)

Smt. SHWETTA SINGHAL, PRT (MUSIC)

Sh. K.C. SHARMA, SUB-STAFF

 

 

2.

Discipline Committee

Sh. SURESH CHAUDHARY, PGT (PHYSICS) I/C.

Sh. D.K. SINGH, TGT (PHE)

Sh. K.C. SHARMA, TGT (ENGLISH)

Dr. S.S. GURJAR, TGT (SST)

Smt. R.K.GULPADIA, LIB.

Sh. BRAJLAL, PRT

 

 

3.

Admission Committee

Sh. R.K. SHARMA, PGT (ECONOMICS) I/C.

Sh. A.K. RAJAWAT, PGT (CHEMISTRY)

Smt. MANJU FAUJDAR, PGT (BIO.)

Smt. HARSH SHARMA, PRT

 

 

4.

Time Table Committee

Sh.  HEM SINGH, PGT (MATHS) I/C.

Sh.  RANVEER SINGH, TGT (MATHS)

Smt. HARSH SHARMA, I/C PRIMARY

Sh.  C.L. MEENA, PRT

Ms. PRAGYA SAXENA TGT (AE)

 

5.

Internal Examination

Smt. P. AGARWAL, PGT (ENGLISH)

Smt. MANJU FAUJDAR, PGT (BIO.)

Sh.  K.C. SHARMA, TGT (ENGLISH)

Sh.  R.K.MEENA, PRT

Sh.  MADHVENDRA SINGH, PRT

 

6.

CBSE Examination & External Exam

Sh.  M.K. SHARMA, PGT (PHYSICS)

Sh. A.K. RAJAWAT, PGT (CHEMISTRY)

 

7.

Medical Check-Up

Sh. D.K. SINGH, TGT (PH&E) I/C.

Sh. MALKHAN MEENA, TGT (SCI.)

Smt. RAJANI JAIN, TGT (SCI.)

Sh. THAN SINGH, PRT

 

8.

Website Committee

Sh. SURESH CHAUDHARY, PGT (PHYSICS) I/C.

Sh. D.K. SHARMA, PGT (HINDI)

Sh. MANOJ KUMAR SHARMA, PGT (ENGLISH)

Ms. RITU AGGARWAL, PGT (COMM.)

Sh. J.P. SHARMA, TGT (WET)

Sh. THAN SINGH, PRT

Sh.  R.K.MEENA, PRT

 

9.

T.C. Uploading on Website

Sh. SURESH CHAUDHARY, PGT (PHYSICS)

Ms. RITU AGGARWAL, PGT (COMM.)

Sh. THAN SINGH, PRT

Sh. INDER KUMAR, UDC

 

10.

Purchase Advisory Committee

Sh. L.K.MEENA, PGT (GEO.) I/C.

Smt. P. AGARWAL, PGT

Sh.  M.K. SHARMA, PGT (PHYSICS)

Ms. RITU AGGARWAL, PGT (COMM.)

Sh. J.P. SHARMA, TGT (WET)

 

11.

CCA Committee

Sh. D.K. SHARMA, PGT (HINDI) I/C.

Sh. MANOJ KUMAR SHARMA, PGT (ENGLISH)

Smt. NIMITESH SHARMA, TGT (ENGLISH)

Sh.  S.S. GURJAR, TGT (SST)

Sh. BRAJLAL, PRT

Mrs. TRILOCHNA, PRT

 

12.

M & R  Work Committee

And Beautification of Vidyalaya

Sh. L.K.MEENA, PGT (GEO.) I/C

Smt. CHITRA PARMAR, PGT(CHEMISTRY)

Sh. A.K. RAJAWAT, PGT (CHEMISTRY)

Sh.  K.C. SHARMA, TGT (ENGLISH)

Sh.  S.S. GURJAR, TGT (SST)

Sh. MALKAN MEENA, TGT (SCIENCE)

Sh. HEERA LAL, HM

Smt. SHWETTA SINGHAL, PRT (MUSIC)

Ms. PRAGYA SAXENA TGT (AE)

 

13.

BS & G Committee

Sh. MUKEEN KHAN, TGT (HINDI) I/C

Ms. RITU AGGARWAL, PGT (COMM.)

Sh.  K.C. SHARMA, TGT (ENGLISH)

Sh.  R.K.MEENA, PRT

Ms. SUCHETA KUMARI, PRT

ALL TRAINED TEACHERS

 

14.

Furniture Committee

Sh. A.K. RAJAWAT, PGT (CHEMISTRY) I/C.

Sh. R.K. SHARMA, PGT (ECONOMICS)

Sh. BRAJLAL, PRT

Sh.  C.L. MEENA, PRT

 

 

15.

Resource Room / CMP

Sh. HEERA LAL, HM I/C

Sh. THAN SINGH, PRT

Smt. JYOTI KUMARI, PRT

 

16.

Science Exhibition / KVPY / NTSE / STSE / Inspire Award /  NCSC / Green Olympiad / Junior Science Olympiad / Science / Maths Olympiad

Sh.  M.K. SHARMA, PGT (PHYSICS) I/C.

Sh. A.K. RAJAWAT, PGT (CHEMISTRY)

Sh.  HEM SINGH, PGT (MATHS)

Smt. CHITRA PARMAR, PGT(CHEMISTRY)

Smt. MANJU FAUJDAR, PGT (BIO.)

Sh. MALKAN MEENA, TGT (SCIENCE)

Smt. RAJANI JAIN, TGT (SCI.)

Smt. HARSH SHARMA, PRT

Sh. R.K.MEENA PRT

 

17.

Social Science Exhibition

Sh. R.K. SHARMA, PGT (ECO.) I/C.

Sh. L.K.MEENA PGT (GEO.)

Sh. M.L.MEENA PGT (HISTORY)

Dr. S.S. GURJAR, TGT (SST)

Smt. SHWETA SINGHAL, PRT(MUSIC)

Sh. J.P. SHARMA, TGT (WET)

Ms. PRAGYA SAXENA TGT (AE)

 

18.

Cleanliness Committee

Smt. MANJU FAUJDAR, PGT (BIO.)  I/C.

Ms. RITU AGGARWAL, PGT (COMM.)

Sh. MALKAN MEENA, TGT (SCIENCE)

Ms. SUCHETA KUMARI, PRT

ALL CLASS TEACHERS

 

19.

Rajbhasha Committee

Sh. D.K. SHARMA, PGT (HINDI) I/C.

Sh. P.R. MEENA, TGT (HINDI)

Sh. MUKEEN KHAN, TGT (HINDI)

Sh. L.L. JATAV TGT (HINDI)

Smt. SUSHILA DEVI, TGT(SANSKRIT)

 

20.

Staff Quarter Committee

Sh. L.K. MEENA PGT(GEO.) I/C.

Dr. S.S. GURJAR, TGT (SST)

Sh. C.L.MEENA, PRT

Sh. INDER KUMAR, UDC

 

21.

Student Council Committee

Sh. D.K. SHARMA, PGT (HINDI) I/C.

Sh.  M.K. SHARMA, PGT (PHYSICS)

Smt. MANJU FAUJDAR, PGT (BIO.)

Sh. R.K. SHARMA, PGT (ECO.)

Sh. MANOJ KUMAR SHARMA, PGT(ENGLISH)

 

22.

Photography Committee

Sh. MANOJ KUMAR SHARMA, PGT(ENG) I/C.

Sh. J.P. SHARMA TGT (WET)

Sh. THAN SINGH, PRT

 

23.

Shala Darpan Committee

Sh. R.K. SHARMA, PGT (ECO.)

Ms. RITU AGGARWAL, PGT (COMM.)

PGT COMPUTER SCIENCE

Sh. THAN SINGH, PRT